niedziela, 11 stycznia 2015

"Intryga i namiętność" Rosemary Rogers


Książka znana jest też pod tytułem "Bezdroża namiętności".

Historia rozgrywa się w XIX wieku w Anglii i Rosji. Książęcy brat Edmond przybywa z Petersburga, aby odkryć zamachowca nastającego na życie swojego bliźniaka. W tym celu zamienia się z nim miejscami i czeka na kolejny ruch mordercy. Jednak jego maskarada zostaje odkryta przez ich towarzyszkę z dzieciństwa Briannę, która sama popadła w tarapaty i u przyjaciół szuka ratunku.

Książka ta posiada wszelkie typowe walory romansu - przystojny, tajemniczy bohater, piękna, dzielna bohaterka, niebezpieczeństwo i spisek, a także dużo namiętności i seksu.

Jednak pod względem literackim wypada bardzo blado. Cała intryga mocno naciągana i naiwna. Jej rozwiązanie z pożałowania godną łatwością przychodzi naszym bohaterom. Kontekst historyczny opowieści może i zgodny pod względem wydarzeń, ale na pewno nie mentalności ludzkiej i zachowań społecznych. Trudno mi uwierzyć, iż młoda niewinna dziewczyna, ze szlacheckiego domu, bez żadnych obiekcji oddaje się namiętności, a następnie nie przeżywa z tym związanych wyrzutów sumienia. Autorka bardzo lakonicznie potraktowała rozterki, życie emocjonalne i przemyślenia kochanków, nie popierając ich konkretnymi zachowaniami bohaterów.

Ja osobiście zawiodłam się na książce. Jednak myślę że największe miłośniczki romansów znajdą przyjemność w lekturze, gdyż książka jest lekka i przyjemna, gdy już przymknie się oko na niedociągnięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...