piątek, 16 stycznia 2015

"Opactwo Northanger" Jane Austen


Jane Austen przedstawiać nie trzeba, gdyż każda romantyczna dusza o niej musiała kiedyś słyszeć. Nawet Ci, którzy za czytaniem nie przepadają, mogli mieć wiele okazji do oglądnięcia jednego z fenomenalnych filmów, jakie powstały na podstawie jej książek. Nie trzeba specjalnie też polecać i przekonywać do jej utworów. Wszystkie stoją na bardzo wysokim poziomie i są podziwiane niezmiennie już od 200 lat.

"Opactwo Northanger" to wyjątkowa pozycja w dorobku Austen. Oprócz tego iż jest ona klasycznym romansem, nosi także znamiona satyry na współczesne autorce powieści grozy. Z wyrafinowanym humorem przedstawia ona losy swojej bohaterki, w zderzeniu z typowymi zachowaniami tak zwanych heroin. 

Katarzyna Morland wyjeżdża z Państwem Allen do Bath, gdzie spędza czas na porankach w pijalni, popołudniowych spacerach i wieczornych przyjęciach. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się nowa postać - Pan Tilney, do którego zauroczenie rozkwitać będzie na naszych oczach. Ale to nie jedyny adorator, który stara się o jej względy, kolejnym jest John Thorpe - przyjaciel jej brata, i brat jej przyjaciółki. Który z nich okaże się być godnym atencji pięknej Katarzyny? Ja wam tego nie zdradzę. Musicie sprawdzić sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...