sobota, 28 lutego 2015

Cykl "Bractwo Czarnego Sztyletu"


"Bractwo Czarnego Sztyletu" to cykl napisany przez Jessice Bird pod pseudonimem J.R. Ward.

Za prekursora najnowszego boomu mody na wampiry powszechnie uważa się "Zmierzch" Stephanie Meyer, jednak to " "Mroczny kochanek" (czyli pierwszy tom "Bractwa") został wydany wcześniej.
Dlaczego więc cykl J.R. Ward nie jest aż tak bardzo popularny jak słynny "The Twilight"? Zapewne dlatego, że nie jest to lektura dla każdego.

Klasyfikowana jest do gatunku romansu. Każdy z tomów swoją fabułę opiera na wątku  miłości jednego z członków Bractwa. Ale jest to tylko płaszczyzna która rozpoczyna się i kończy na danym tomie. Równolegle autorka buduję drugą opowieść, która jest historią całej rasy wampirów i ich odwiecznej walki o przetrwanie, która rozwija się płynnie w trakcie całego cyklu, przez co niemożliwym jest czytanie książek niezgodnie z kolejnością. 

Każda z książek jest bardzo mocno nasycona erotyką, a ponieważ rozgrywa się ona z udziałem przynajmniej jednego przedstawiciela gatunku wampirów, autorka bardzo mocno popuszcza swoje wodze fantazji. Każde doznanie jest ekstremalne, każdy dotyk wywołuje ekstazę, a orgazmy zawsze są wielokrotne. W dodatku ta erotyka nie zawsze jest ładna, przyjemna i zgodna z kanonami. Mamy tutaj miłośnika sado-maso, częste masturbacje samotnie jak i w towarzystwie, wykorzystywanie seksualne, oraz gwałty homoseksualne. 

Nie brakuje w powieściach brutalności. Krwawe walki z użyciem broni palnej i ciętej, a także wręcz, skutkują licznymi obrażeniami, które na szczęście na wampirach goją się z niebywałą szybkością. Słownictwo naszych bohaterów nie należy do salonowego, do tego piją na umór i używają miękkich narkotyków. Ale każdego z tych samców, z każdą kolejną przeczytaną kartką, kocha się coraz bardziej. Współczuje się im, cierpi wraz z nimi i bezgranicznie kibicuje ich namiętnościom.

Akcja serii toczy się głównie w Caldwell mieście oddalonym godzinę drogi od Nowego Yorku. To tutaj osiedliły się Wampiry przybyłe do Ameryki ze Starego Kraju. Bractwo Czarnego Sztyletu to zaprzysiężeni wojownicy, walczący o przetrwanie rasy z odwiecznym wrogiem-Korporacją Reduktorów. Rasa ludzka, w życiu wampirów, nie odgrywa w zasadzie żadnej znaczącej roli. Nie kąsają oni swoich zdobyczy wysysając z nich krew i nie zmieniają tym samym w kolejne wampiry. Dokrwienie w powieści jest bardzo ważnym procesem, zachodzącym pomiędzy samcem i samicą wampirów, który niezwykle pobudza podniecenie seksualne - co autorka bardzo sugestywnie wielokrotnie opisała. Uwierzcie mi, że po przeczytaniu sagi, marzy mi się aby mnie ktoś ukąsił. 

Z całego serca polecam serię. Uprzedzam, że są to książki tylko dla dorosłych i na pewno dla czytelników o mocnych nerwach i braku uprzedzeń. Sceny erotyczne (także te pomiędzy dwoma samcami) są bardzo namiętne, o czym trzeba pamiętać rozpoczynając lekturę. Bardziej pruderyjny czytelnik jeśli nawet przetrwa dwa pierwsze tomy, które w zasadzie są rozgrzewką, w trzecim i czwartym może ulec głębokiemu zgorszeniu.


W Polsce do tej pory ukazało się 11 tomów cyklu:
1. "Mroczny kochanek" (2005 r.)
2. "Ofiara krwi" (2006 r.)
3."Wieczna miłość" (2006 r.)
4. "Wampirze serce" (2007 r.)
5."Śmiertelna klątwa" (2007 r.)
6. "Dziedzictwo krwi" (2008 r.)
7.1. "Anioł zemsty" (2009 r.)
7.2 "Dusza wampira" (2010 r.)
8.1 "Droga przeznaczenia" (2011 r.)
8.2 "Księżycowa przysięga" (2012 r.)
9. " Sidła namiętności" (2013 r.)

W USA :
10. "The King" (2014)
11. The Shadows" (31.03.2015)

Jednak wydawnictwo Videograf nie przewiduje w najbliższym czasie polskiego wydania dwóch ostatnich książek. Brak ich w zapowiedziach wydawnictwa, a ostatnia wzmianka wspomina lakonicznie o zimie 2015 roku.


1 komentarz:

  1. Kocham, kocham, kocham! Całą serię! Jest niesamowita ;)
    Pozdrawiam i zaoraszam
    www.redakcja-essentia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...