wtorek, 24 lutego 2015

Jane Austen o autorce


Chyba najbardziej słynna autorka romansów. Chociaż zmarła blisko 200 lat temu, ciągle inspiruje artystów do tworzenia romantycznych historii pełnych ciepła i uroku. Jej powieści to klasyczne romanse bardzo popularne już w czasach jej współczesnych, które po dzień dzisiejszy zdobywają coraz liczniejsze rzesze czytelników.

Urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Steventon w hrabstwie Hampshire, w Anglii oczywiście, jako córka duchownego kościoła anglikańskiego. Liczne rodzeństwo (sześciu braci i jedna siostra) oraz niewielki dochód rodziny stawiało ją jako nie najlepszą partię, jeśli chodzi o zamążpójście. W istocie, trzy romantyczne historie, jakie wzburzyły jej życiem, nie zakończyły się dla niej szczęśliwym spotkaniem przy ołtarzu. Zmarła w 1817 roku jako stara panna.

W swoich książkach opisuje perypetie młodych dam, nie zawsze idealnie pasujących do kanonów ówczesnego piękna, ogłady i dobrego wychowania, ale zawsze prawych, niewinnych i o czystym sercu. 

Swoją pierwszą powieść "Rozważna i romantyczna" wydała w 1811 roku czyli zaledwie 6 lat przed śmiercią. W tym krótkim czasie zdążyła napisać jedynie 6 książek, z których aż dwie zostały wydane dopiero po jej śmierci.

Miłośnicy jej powieści stali się swoistą subkulturą, o której nakręcono już nie jeden film. Chociażby: "Rozważni i romantyczni - Klub miłośników Jane Austen", "Kraina Jane Austen", czy "Jane Austen na Manhattanie".

Wspomnieć też należy o pisarzach którzy kontynuowali historie rozpoczęte przez pisarkę w jej powieściach. jako przykład można wspomnieć o Juli Barett ("Zarozumiłośc" kontynłacja "Dumy i uprzedzenia"), czy o jej ciotecznej prawnuczce Joan Austen-Leigh ,która stworzyła dwie książki będące dalszymi losami Emmy.

W internecie możemy znaleźć liczne strony poświęcone tej autorce.
Dla szczególnie zainteresowanych pogłębieniem wiedzy podaję linki:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...