środa, 4 lutego 2015

"Saga o Królestwie Światła" Margit Sandemo


Trzecia, ostatnia część tryptyku sag, o których autorka pisze, że mogą być czytane oddzielnie. Ja przed "Królestwem..." znałam "Sagę o Ludziach Lodu", natomiast "Sagę o Czarnoksiężniku" rozpoczęłam i nie dokończyłam. Z tego to powodu na początku "Królestwa Światła" byłam bardzo zdezorientowana. Natłok nowych bohaterów przytłoczył mnie. Dopiero w trzecim tomie sagi dałam radę ogarnąć kto jest kim. Według mnie zatem, powinno się sagi czytać zgodnie z kolejnością:

1. Saga o Ludziach Lodu
2. Saga o Czarnoksiężniku
3. Saga o królestwie Światła


Królestwo Światła to tajemnicza kraina położona we wnętrzu Ziemi, zamieszkała przez ludzi, Lemuryjczyków i Obcych. Otoczona jest olbrzymią kopułą, poza którą panują wieczne ciemności zamieszkałe przez tajemnicze stwory. Wraz z potomkami Ludzi Lodu i rodziny Czarnoksiężnika łamiemy wszystkie tabu obowiązujące w podziemnej krainie, wyruszamy na wyprawy mrożące krew w żyłach, dzielimy z nimi ich miłosne rozterki i rozpacz rozłąki z ukochaną osobą.
Saga jest bardzo wciągająca. Zakończenie każdego tomu powoduje natychmiastowe otworzenie następnej książki, co przypomina mi budową popularne seriale. 
Erotyka w sadze nie gra roli pierwszoplanowej, ale jest obecna. Wspaniale działają na wyobraźnie opisy związków pomiędzy ziemskimi kobietami a Lemuryjczykami, którzy mają szczególne zdolności kierowania emocjami za pomocą dotyku. Potrafią oni rozpalić w kobiecie niespotykane pożądanie, ale także wyrazić i przekazać swoją miłość, która jest pieszczotą duszy. 

Końcowe tomy sagi zakrawają bardziej o science-fiction niż o fantasy, co sprawia że stają się mniej wiarygodne. Wszak domeną Sandemo są czary, tajemne moce i odwieczna walka dobra ze złem. 

W skład sagi wchodzą:
2. "Móri i Ludzie Lodu"
3." Trudno mówić nie"
4. "Mężczyzna z Doliny Mgieł"
5. "Noc Świętojańska"
6. "Chłopiec z Południa"
7. "Wiedźma"
8. "Wyprawa"
9. "Sol z Ludzi Lodu"
11. "Strachy"
12. "Drżące serce"
13. "Tajemnica Gór Czarnych"
14. "Liljia i Goram"
15. "Ciemność"
16. "Głód życia"
17. "Na ratunek"
18. "Tęsknota"
19. "Podstęp"
20. "Morze miłości"

Na zachętę jeszcze dodam, iż w sadze występują znani już z poprzednich tytułów Sol z Ludzi Lodu (moja ukochana bohaterka), Marco z Ludzi Lodu, Móri Czarnoksiężnik i Dolg jego syn.1 komentarz:

  1. Saga ciągle czeka na swoją kolej. Jakiś czas temu czytałam Ludzi lodu. Muszę w końcu sięgnąć po nią.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...