wtorek, 9 lutego 2016

"Chcę Cię usłyszeć" Diane Chamberlain


Ludzki umysł to dla naukowców ciągle obszar pełen niespodzianek do odkrycia. Choroby nękające osobowość człowieka są trudne do uleczenia i bardzo dotkliwe dla osób bliskich. Diane Chamberlain w swojej książce "Chcę Cię usłyszeć" porusza wiele aspektów związanych z tym tematem. Mamy tutaj do czynienia z chorym na depresję, z mutustycznym dzieckiem oraz z kobietą cierpiącą na alzheimera. A są to tylko problemy nękające bohaterów pierwszoplanowych.

Laura w krótkim okresie czasu traci ojca, który umiera na raka, oraz męża - chorego na depresję socjologa. Śmierć tego drugiego następuje w szczególnie przejmujących okolicznościach, gdyż popełnia on samobójstwo w czasie, gdy przebywał sam w domu z pięcioletnią córką Laury, Emmą. Dziewczynka po tych wydarzeniach przestaje się odzywać. Laura za radą terapeutki, postanawia przedstawić Emmie jej biologicznego ojca, który jak do tej pory nawet nie wiedział o istnieniu dziewczynki.

Drugi wątek książki, który objętościowo jest nawet dominujący, to historia pewnej kobiety - Sarah, która mieszka w domu pomocy społecznej i cierpi na początki choroby Alzheimera. Ojciec Laury na łożu śmierci zobowiązał córkę, aby odnalazła Sarę i się nią zaopiekowała. Niestety nie zdążył wyjawić kim jest dla niego tajemnicza kobieta. Laura w trakcie słuchania historii życia Sarah, będzie uporczywie szukać powiązań pomiędzy nią a jej ojcem.

Wydaje się skomplikowane? Wcale takie nie jest. Autorka w bardzo przystępny sposób wprowadza nas w fabułę książki, nie zalewając nas natłokiem informacji. Rozdziały będące wspomnieniami Sary i te opisujące wydarzenia współczesne przeplatają się, dzięki czemu mamy czas aby sobie wszystko poukładać. Retrospekcje są w ciągłości czasowej, każda nowa opowieść zaczyna się tam, gdzie skończyła się poprzednia. Czyta więc się książkę bardzo łatwo, pomimo dwóch odrębnych wątków, oraz ciężkich tematów w niej poruszonych.

Skoro mowa o ciężkich tematach, bardzo poruszające czytelnika są opisy pracy Sarah w szpitalu psychiatrycznym. Działo się to pod koniec lat pięćdziesiątych, gdzie praktyki w takich jednostkach wydają się nam, ludziom przywykłym do współczesnej medycyny, wręcz nieludzkie. Opis przeprowadzania operacji lobotomii bardzo mną wstrząsną, chociaż autorka nie stara się być drastyczna w swoich słowach. Właśnie ta dobroć i łagodność zderzone z bezdusznością lekarzy psychiatrii bardzo działają na wyobraźnię.

Wątek romansowy to przede wszystkim historia Laury i Dylana, ojca Emmy. Przed laty spotkali się na imprezie, za dużo wypili, a owocem tego szaleństwa okazała się prześliczna dziewczynka. Jak teraz będą w stanie uporać się ze stanem w jakim znalazła się ich córka, a także jak potoczą się ich wzajemne relacje? Obydwoje są już dojrzałymi osobami, mają za sobą trudne związki. Więc ich uczucia nie będą tak wybuchowe jak u nastolatków, ale śledzić będziemy je z wielkim zaciekawieniem.

Wielka szkoda, że książka, która przez Diane Chamberlain napisana została 17 lat temu, dopiero teraz ukazuje się w Polsce. Momentami widać upływ minionego czas. Brak telefonów komórkowych, dość ubogie możliwości poszukiwania informacji  w sieci internetowej. To rzuca się w oczy i sprawia że książka jest nieco nieaktualna. 

Ale nie o to w niej chodzi, aby przedstawiać nam nowinki technologiczne. Autorka porusza bardzo trudne tematy. Robi to w sposób niezwykle przystępny, tak że osoby nie będące ekspertami w dziedzinie psychiatrii i psychologi z powodzeniem przyswoją sobie wszelkie przywołane informacje.

Bardzo serdecznie polecam tę lekturę. Dla wszystkich tych, którzy w romansie szukają czegoś więcej niż tylko płomiennych uczuć między kochankami.

Dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka za możliwość recenzji.

8 komentarzy:

 1. Mnie ta książka bardzo się spodobała. :) Tak sobie myślę, że nawet dobrze, iż jej akcja dzieje się nieco wcześniej. Znalezienie wszystkiego w Internecie mogłoby sprawić, że powieść by się trochę uszczupliła. Pozdrawiam!

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak dla samej fabuły jest to plus. Ale szkoda, że żaden z wydawców nie zdecydował się wydać książki wcześniej.

   Usuń
 2. Kocham autorkę i jej książki! Tę też muszę poznać i to koniecznie !! Autorka ma dar ujmowania prostych rzeczy w tak piękny, ale i dosadny sposób.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to pierwsze z nią spotkanie, ale na pewno nie ostatnie.

   Usuń
 3. Rzeczywiście ogromna szkoda, że książka wyszła w Polsce dopiero teraz, bo kilka lat temu na pewno zrobiłaby jeszcze większe wrażenie. Jestem na tak - chętnie poznam tę historię i przy okazji rzucę okiem na pióro pani Chamberlain (dotychczas nie miałam jeszcze okazji).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Ja na pewno poszukam innych jej pozycji.

   Usuń
 4. Nie widziałam nigdzie tej pozycji ale najwyzszy czas się rozejrzeć. Uważam że może być ciekawa. Prześliczna okładka:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś premiera. Ja dostałam od wydawnictwa Prószyński jako egzemplarz recenzencki, ale myślę że wkrótce będzie dostępna wszędzie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...