wtorek, 19 kwietnia 2016

"Poza czasem szukaj" Katarzyna Hordyniec


Doczekaliśmy się w Polsce romansu erotycznego aspirującego do prawdziwie światowego poziomu. "Poza czasem szukaj" to pozycja, której nie można zarzucić bycie kalką z poczytnych zagranicznych pozycji. Cechuje się naturalnością i nowoczesnością, a autentyczna bohaterka jest dużym plusem tej powieści.

Helena to dziennikarka po trzydziestce, która mieszka i pracuje w Koszalinie. Żyje w niesformalizowanym związku z przystojnym chłopakiem i realizuje się zawodowo w niewielkiej lokalnej gazecie. Jednak pewnego dnia postanawia zmienić swoje życie. Rzuca zarówno chłopaka, jak i pracę i wyjeżdża do Warszawy, aby podjąć całkiem nowe dla niej wyzwania. Już na samym początku swojej przygody ze stolicą poznaje charyzmatycznego Juliusza, który fascynuje ją od pierwszego wejrzenia. Nie pozwala jednak uwieść się nieznajomemu i odchodzi zostawiając mu niewiele o sobie informacji. Los jednak chce, aby ich ścieżki życiowe się splatały. Spotykają się wkrótce całkiem przypadkowo ponownie. Tym razem jednak mężczyzna nie pozwoli jej uciec.

Pomimo obiektywnie całkiem niezłej mojej oceny na temat tej pozycji, muszę przyznać, że nie leżała mi ta książka potwornie. Jest to podobny problem jak miałam z książką "Ten jedyny" Emily Giffin. Nawet przyczyny problemu są dość podobne. Mianowicie sam aspekt romansu rozgrywającego się pomiędzy młodszą dziewczyna a starszym mężczyzną. W przypadku książki Katarzyny Hordyniec mamy do czynienia z kobietą mniej więcej w moim wieku, oraz z mężczyzną mniej więcej w wieku mojego ojca. Samo to już mnie mocno odstrasza, a dodatkowo pogłębia mój niesmak niekonsekwencja bohaterki, która rzuca chłopaka, gdyż ten nie chce się poważnie zdeklarować, założyć rodziny i mieć dzieci, a następnie wiąże się z kimś, kto już nie chce mieć dzieci bo sam ma wnuki.

Bohaterka w ogóle wywołuje we mnie wiele mieszanych uczuć. Z jednej strony podoba mi się - bardzo ciekawie autorka opisała jej urodę, nadała jej klasę i styl, który mi odpowiada. Jej zainteresowania literaturą, sztuką i kulturą, też działają na plus dla Heleny. Łatwość w nawiązywaniu znajomości to kolejna cecha, którą bohaterka zaskarbia sobie czytelników. Z drugiej strony, jest ona potwornie zakompleksiona i niepewna siebie, co również rozumiem i akceptuję (sama taka też jestem). Jednak jej popadanie w rozpacz z powodu niewerbalnych sygnałów od Juliusza, których bardziej się domyśla niż je odczytuje, trochę już irytuje. No ale summa summarum jest to jak dla mnie bardzo pozytywna postać.

Juliusz natomiast.... no jak się rozpędzę, to nie zostawię na nim suchej nitki. Więc może tak delikatnie - no niezbyt szczery jest, zarówno względem siebie jak i względem Heleny. Na pewno mam co do niego negatywny stosunek, gdyż jest zupełnie nie w moim typie, ale niewiele znajduję argumentów na plus dla niego. Do tego Helena ma nawyk skracania jego imienia do "Jul", co akurat bardzo adekwatnie mi się kojarzy ze słowem "ciul". Nie będę pisać więcej, żeby się nie ponieść moim uprzedzeniom.

Podsumowując książkę, powtórzę jeszcze raz za moim wstępem - romans erotyczny na światowym poziomie. Mamy tutaj młodą niezależną kobietę, nieskrępowaną naszymi małomiasteczkowymi zasadami społecznymi, mamy charyzmatycznego, majętnego macho, mamy życie przepełnione rozmowami o kulturze, wizytami u kosmetyczek i  kolacjami w eleganckich restauracjach. Mamy też swobodę seksualną, która wcale nie graniczy z wyuzdaniem - jest na normalnym poziomie. To, że mi akurat nie przypadła do gustu historia Jula i Heleny nie przekreśla wcale tej książki. Z całą siłą podkreślić muszę, że ta powieść może się podobać i zachęcam do samodzielnej oceny dzieła Katarzyny Hordyniec.


6 komentarzy:

 1. Ten wspomniany przez Ciebie światowy poziom zdecydowanie zachęca :) Poza tym, okładka jest przepiękna! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż.. chyba jak narazie pominę, mimo dość pozytywnej recenzji. Nie mam na nią i tak czasu. :(

  Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. To fantastyczna recenzja, bo widać, że budzi emocje. A, że się nie podobała, to oczywiście jest normalne, bo jedni identyfikują się z historią i postaciami, lubią je, a inni nie. Ale widać, że jakoś tam poruszyła. No i pierwszy akapit mnie niezwykle uszczęśliwił, nie będę ściemniać.
  Natomiast jeśli idzie o Jula, chciałam, żeby nie był idealny, nawet daleki od ideału, bo po pierwsze to już bardzo ukształtowany mężczyzna, doświadczony, pewny siebie, więc trudno, żeby było 'miękki', a po drugie - idealnych prawie nie ma. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie twierdzę, że książka mi się nie podobała. Przeczytałam ją w niecałe dwa dni - nawet zdarzyło się odkładać ją grubo po północy. Fabuła to nie moja bajka dlatego tak dużo się rozpisałam w trochę negatywnym wydźwięku, ale wyraźnie podkreśliłam że to całkiem dobra pozycja.

   Usuń
 4. I tak to zrozumiałam. Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. I tak to zrozumiałam. Dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...