sobota, 30 lipca 2016

"Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej" Sarah Dessen


Kolejne moje spotkanie z Sarą Dessen. Powoli staję się ekspertką od jej twórczości. Zauważam już charakterystyczne, powtarzające się motywy, rozpoznaję jej ciepły i spokojny styl. "Gwiazdka z nieba..." jest co prawda nieco odmienna od pozostałych poznanych przeze mnie pozycji z dorobku Dessen, ale już od pierwszych stron wiadomo że będzie nas czekać przyjemna lektura.

Emaline pracuje w agencji wynajmu nieruchomości w niewielkiej turystycznej miejscowości na wybrzeżu oceanu. Właśnie ukończyła liceum i po wakacjach wyjedzie na studia. Wrzesień do będzie czas wielkich zmian, więc teraz chce przeżyć ostatnie miesiące w spokoju, przygotowując się do nowego etapu swojego życia. Nie będzie jednaj jej to dane. Już od samego początku wszystko ogarnia chaos. Rozstaje się ze swoim dotychczasowym chłopakiem i angażuje się w tak zwaną wakacyjną miłość, jej ojciec przyjeżdża z Nowego Yorku wraz z jej przyrodnim bratem, aby pobyć z córką, dla której nie był dobrym rodzicem, Emaline podejmuje się pomocy przy kręceniu dokumentu o miejscowym restauratorze, który okazuje się być słynnym malarzem.

Dlaczego ta książka jest inna od tych, które do tej pory czytałam? Autorka wprowadza do niej znacznie więcej elementów humorystycznych niż jest to w pozostałych jej pozycjach. Momentami nawet nasuwa się skojarzenie z młodzieżowym chick-litem. Do tego zakończenie książki jest nieco odmienne od tego, którego moglibyśmy się spodziewać, ale o tym ciiii.... nie będę zbyt dużo pisać.

Co natomiast znajdziemy w "Gwiazdce z nieba...", czego nie może zabraknąć u Dessen? Dziewczyny, która przez życie idzie bez wsparcia rodzonego ojca, bohaterki, kłócącej się z matką, którą kocha pełnym sercem mimo wszystko, problemów które napotyka się gdy w życia kończą się lata młodzieńcze. 

Książki Dessen z czystym sumieniem polecam każdej nastolatce. A takie stare krowy jak ja, też z przyjemnością je poczytają. Wszak w każdej kobiecie zostaje odrobina nastolatki do końca jej życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...