środa, 8 kwietnia 2015

Cykl "Saga o Ludziach Lodu" Margit Sandemo


Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek wielotomowych opowieści, z elementami magii i tajemnicy, przepełnionych namiętnością. Jest to chyba najsłynniejsza saga w historii współczesnej literatury. Niewątpliwie zasłużenie zdobyła na takie miano. Swoim rozmachem nie dorówna jej żaden inny cykl książek tego gatunku.

Cała opowieść rozpoczyna się w roku 1581 w północnej Norwegii, w świecie przesądów i uprzedzeń w stosunku do wszystkiego, co wykracza poza granice normalności. W pierwszym tomie "Zauroczenie" poznajemy Tengela Dobrego, pierwszego, który pokonał w sobie dziedzictwo zła, zasiane w jego rodzie przez Tengela Złego, czarownika żyjącego w XIII wieku. Od tego momentu, w każdym pokoleniu rodzić się będzie przynajmniej jedna osoba dotknięta klątwą, ale nie zawsze będzie ona naznaczona także złą duszą.

Historię tej niezwykłej rodziny będziemy śledzić przez kolejne 47 tomów. A jaj zakończenie będzie mieć miejsce w latach pięćdziesiątych XX w. Akcja książek wędrować będzie wraz z bohaterami po Szwecji, Danii, Bałkanach, a także Syberii, ale kolebką rodu i miejscem najczęściej opisywanym będzie Norwegia. Z naszymi bohaterami przeżyjemy wiele przygód mrożących krew w żyłach, poznamy magię, siłę zjawisk nadprzyrodzonych, świat demonów i złych duchów. Klątwy, czarownice, śmiercionośne zioła, a także sam Lucyfer -dla racjonalistów to wszystko może być zniechęcające, ale romantyczne dusze o otwartych umysłach będą zachwycone.

Z reguły, każda z książek opowiada historię jednego z przedstawicieli rodu, walkę ze złem kryjącym się zarówno w zakamarkach jego własnej duszy, jak i  w najciemniejszych legendach naszego świata. Wszystko to okraszone zostaje namiętną i gorącą miłością, która czym trudniejsze przeszkody pokonuje, tym jest silniejsza.

Podążając z bohaterami w kierunku czasów współczesnych, stopniowo poznajemy też mroczną historię rodu, jaka wydarzyła się przed wiekami. 

Mocną stroną Sagi są bardzo wyraziste postacie, które wprost nie dają się nie lubić. Ci z nich, którzy są dotknięci klątwą, pozostają z nami również po śmierci i biorą udział w dalszych wydarzeniach jako duchy. A i później w kolejnych dwóch sagach tej autorki ("Saga o Czarnoksięzniku" oraz "Saga o Królestwie Światła"), także pojawiają się bohaterowie z rodu Ludzi Lodów.

Na początku każdego tomu umieszczone jest drzewo genealogiczne, pomagające połapać się czytelnikowi w powiązaniach rodzinnych bohaterów (których przez całą sagę przewija się ponad stu). Cykl do tej pory wydawany w Polsce był dwukrotnie: raz w latach dziewięćdziesiątych, drugi raz w 2007 roku jako kolekcja Faktu.

W skład cyklu wchodzą:
1. "Zauroczenie"
2. "Polowanie na czarownice"
3. "Otchłań"
4. "Tęsknota"
5. "Grzech śmiertelny"
6. "Dziedzictwo zła"
7. "Zamek duchów"
8. "Córka hycla"
9. "Samotny"
10. "Zimowa zawierucha"
11. "Zemsta"
12. "Gorączka"
13. "Ślady szatana"
14. "Ostatni rycerz"
15. "Wiatr od wschodu"
16. "Kwiat wisielców"
17. "Ogród śmierci"
18. "Dom upiorów"
19. "Zęby smoka"
20. "Skrzydła kruka"
21. "Diabelski jar"
22. "Demon i panna"
23. "Wiosenna ofiara"
24. "Martwe wrzosy"
25. "Anioł o czarnych skrzydłach"
26. "Dom w Eldafjord"
27. "Skandal"
28. "Lód i ogień"
29. "Miłość Lucyfera"
30. "Bestia i wilk"
31. "Przewoźnik"
32. "Głód"
33. "Demon nocy"
34. "Kobieta na brzegu"
35. "Droga w ciemności"
36. "Magiczny księżyc"
37. "Miasto strachu"
38. "Urwany ślad"
39. "Nieme głosy"
40. "Więźniowie czasu"
41. "Góra Demonów"
42. "Cisza przed burzą"
43. "Odrobina czułości"
44. "Fatalny dzień"
45. "Książę Czarnych Sal"
46. "Woda zła"
47. "Czy jesteśmy tutaj sami?"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...