wtorek, 17 listopada 2015

5 najbardziej romantycznych miast

Zastanawialiście się nad tym, że olbrzymia ilość romansów rozgrywa się ciągle w tych samych miejscach. Rzadkością jest natrafienie na książki, których akcja toczyłaby się na przykład w Manchesterze, Dallas, Strasburgu, czy Rzeszowie.

Oto lista 5 miast, które najczęściej były świadkami romantycznych historii, w książkach które czytałam:


1. LondynTo miasto niezliczoną ilość razy było bohaterem romansów historycznych rozgrywających się w XIX wieku. Jeśli nawet akcja toczy się gdzieś na angielskiej prowincji, bohaterowie wcześniej czy później i tak udadzą się w podróż do stolicy, aby zażyć odrobinę arystokratycznego blichtru w trakcie sezonu towarzyskiego.

A gdzie szukać Londynu? 


Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo.

2. Seattle


Jak dla mnie jest to miasto-fenomen. Ani nie jest jednym z największych w Stanach Zjednoczonych, nie jest też jednym z tych najstarszych. Stosunkowo daleko mu do słynnego Hollywood. Dlaczego więc autorki tak bardzo je sobie upodobały? Może ma z tym coś wspólnego pamiętny film "Bezsenność z Seattle"? Chyba będę musiała kiedyś osobiście to sprawdzić.

Jakie książki rozgrywały się w tym mieście?3. Paryż


Miasto zakochanych. Chociaż wcale nie widać tego we współczesnej literaturze. Owszem, powieści klasyczne często rozgrywały się właśnie w Paryżu, ostatnio jednak stracił on swój wysoki status. Czyżby nie było już w modzie zakochać się u stóp Wieży Eiffela? Ja jednak na mojej liście Paryż oczywiście umieszczę chociażby ze względu na: 

 • "Niebezpieczne Związki",
 • "Damę Kameliową". 

Współcześnie napisane książki rozgrywające się w Paryżu to 4. Nowy York


To już drugie miasto położone w Stanach Zjednoczonych. Przyciąga ono bogactwem Manhattanu, gdzie przystojni biznesmeni stoją na każdym rogu czekając na poznanie pięknej kobiety.

Czasem czekają w klubie, tak jak w


innym razem przemierzają ulice w poszukiwaniu antycznych posążków jak w 

a czasem rządzą mafią, jak w 

Historyczny Nowy Jork możemy poznać w:5. Chicago


Długo zastanawiałam się nad ostatnim miastem w moim rankingu. Chciałam znaleźć miejsce poza Stanami Zjednoczonymi, ale niestety nie udało się. Wszystkie moje pomysły przegrywały na wspomnienie: A wy jakie miasta uważacie za najbardziej sprzyjające romansom?


2 komentarze:

 1. W wielu książkach, które przeczytałam pojawia się motyw Sankt Peteresburga. Zimowe spacery, ślizgawki, często w przedrewolucyjnych czasach. Jestem ciekawa, czy i teraz można zakochać się w Petersburgu. :)

  Erna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam tylko jedną książkę której akcja toczyła się w Sankt Petersburgu, była to "Intryga i namiętność" http://szczyptaromansu.blogspot.com/2015/01/intryga-i-namietnosc-rosemary-roberts.html nic po za tym niestety.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...